Jak kochać zwierzęta w świecie człowieka


Autor: Henry Mance
Wydawnictwo: Rebis

 

 

Uznany brytyjski dziennikarz „Financial Times” wnikliwie przygląda się naszym relacjom ze zwierzętami, podpowiadając, co możemy zrobić, aby poprawić ich los, chronić dziką przyrodę i zażegnać kryzys klimatyczny.

Opowiada o swojej drodze od mięsożerstwa przez wegetarianizm do weganizmu, w którym upatruje nadzieję na odmianę życie zwierząt i przyszłości naszej planety. Przekonuje, że śmierć zwierząt, które przecież odczuwają ból, doświadczają emocji, komunikują się i tworzą więzi społeczne, ma znaczenie. Uważa, że w obliczu katastrofy klimatycznej nie możemy ignorować bezmyślnego zabijania zwierząt na masową skalę, okrucieństwa hodowli czy wymierania gatunków. Postanawia osobiście sprawdzić, jak traktujemy zwierzęta, zobaczyć, jak w praktyce wygląda chów przemysłowy i przebiega proces zabijania zwierząt oraz poznać prawdę o sektorze hodowli zwierzęcych. Chce też zrozumieć, jakie jest miejsce zwierząt w naszym świecie.

Odbywa w tym celu wiele reporterskich podróży po całym świecie. Zatrudnia się w rzeźni, a następnie jako pomocnik w wolnowybiegowej hodowli świń. Odwiedza różne fermy hodowlane, organizację Królewskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwa wobec Zwierząt, największy w Unii Europejskiej targ świeżych ryb, nowoczesne laboratorium, w którym przeprowadza się eksperymenty na zwierzętach, oraz ogrody zoologiczne. Przyjeżdża też do Polski na polowanie z nagonką na dziki i jelenie. Rozmawia z naukowcami, biologami, ekologami, aktywistami, filozofami ruchu wyzwolenia zwierząt, specjalistami do spraw dobrostanu zwierząt, kucharzami i pracownikami różnych gałęzi przemysłu. Przedstawia różne punkty widzenia na poruszane w książce kwestie (w tym etyczne). Dzieli się też własnymi obserwacjami i przemyśleniami na temat hodowli przemysłowej, przemysłu spożywczego, mleczarskiego, rybołówczego i odzieżowego.

Znakomita, bogato udokumentowana, odwołująca się do badań naukowych, pełna ciekawych faktów, a także skłaniająca do myślenia książka. Zawiera indeks oraz źródła. Okładka miękka, klejona. Polecam.