Sekret magika


Autor: Max Czornyj
Ilustracje: Ola Stępień
Wydawnictwo: Frajda
Poziom: BD II

 

Max Czornyj, autor poczytnych thrillerów i powieści kryminalnych, debiutuje na polu literatury dziecięcej. Proponuje młodym czytelnikom serię detektywistyczną zatytułowaną „Zagadkowi Agenci”, którą otwiera  niezwykle intrygujący „Sekret magika”.

Eryk Deryło i jego starszy brat Roman mieszkają w zamku, a właściwie fortalicji. Ich rodzice zakochani są w dawnych czasach, prowadzą Antykwariat Zamkowy (czyli sklep ze starymi księgami i rozmaitymi starociami), są na bakier z nowoczesnością, a synów starają się wychować na dżentelmenów „rodem sprzed stu lat”. Ich światopogląd ochoczo podziela młodszy, niezwykle inteligentny i kulturalny syn Eryk, który często cytuje ich sentencje, wytwornie się ubiera (przez co rzeczywiście wygląda jak dżentelmen z innej epoki), pasjonuje się historią i pochłania mnóstwo książek (w tym podręczniki kryminalistyki). Bracia wraz ze swoją przyjaciółką Ewą, miłośniczką nowych technologii i właścicielką Bestii, robota przypominającego tygrysiątko, prowadzą biuro detektywistyczne, zwane sekretnym gabinetem.

Pewnego letniego dnia przychodzi do nich po pomoc Witek, który szczegółowo relacjonuje im wydarzenia z ostatnich dni. Otóż chłopiec, chcąc udowodnić swoją odwagę i zdobyć uznanie dzieciaków na podwórku, udał się ze swoim ukochanym psem Toską do owianego tajemnicą obozowiska Szalonego Magika, iluzjonisty noszącego demoniczną maskę klauna, który zna tajniki czarnej magii. Po pomyślnym przejściu eliminacji podpisał swoisty cyrograf. Następnego dnia podczas przedstawienia jego pies zniknął, a wraz z nim jeszcze kilka innych zwierząt i sam iluzjonista. Młodzi detektywi wkraczają do akcji. Zanim jednak rozwiążą sprawę znikających zwierząt czekają ich niebezpieczne przygody, śmiertelne pułapki i szalone pościgi.

Trzymająca w napięciu, emocjonująca, błyskotliwie i dowcipnie napisana (jest tu nawet retrospekcja) powieść kryminalna, a zarazem wartościowa opowieść o magii przyjaźni, czytania i bezinteresownego pomagania innym. Spodoba się również dorosłym czytelnikom. Świetny jest też audiobook w wykonaniu Wiktora Zborowskiego. Publikacja zawiera czarno-białe ilustracje oraz słowniczek. Okładka twarda, szyta. Bardzo polecam.