Bednarek Justyna Kury z grubej rury

Kury z grubej rury

Bednarek Justyna Kury z grubej ruryAutorka: Justyna Bednarek              Ilustratorka: Nika Jaworowska-Duchlińska Wydawnictwo: Słowne Młode

Poziom: BD I

Bardzo dobra powieść Justyny Bednarek. Autorka w wzorcowy sposób połączyła walory rozrywkowe z użytecznością społeczną książki. Oto do rodziny Ogórków zbiegiem okoliczności trafia kilka sympatycznych kur. Wymknęły się z dyskretnie krytykowanej hodowli drobiu. Nad każdym szczęśliwym wydarzeniem w powieści czuwa Niewidzialny Reżyser – persona, którą można utożsamić z Justyną Bednarek.

Pisarka dzięki temu tworzy swego rodzaju wprowadzenie do zasad rządzących literaturą. Czyni to prezentowaną pozycję jak rzadko pojemną znaczeniowo. Kury adaptują się do nowego otoczenia, a że jeden z dziecięcych bohaterów cierpi na zaburzenia ze spektrum autyzmu (ale subtelnie nie jest to powiedziane wprost), ich nieoczekiwana wizyta przynosi wyłącznie pozytywne skutki. Chłopiec jest zdolny, ale napotyka już na duże przeciwności w relacjach rówieśniczych. Scena, gdy opowiada on, fasoli bajkę, na podstawie której można odtworzyć świat dziecka zaburzonego, może wzruszyć.

Jak wspomniałem, Justyna Bednarek mistrzowsko balansuje między zabawą a powagą. Książka wprost idealnie nadaje się do lektury familijnej, ma w sobie potencjał usprawnienia relacji rodzica z dzieckiem. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Smopsy” (p. 7/2022).