Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją

Autorka: Kate Silverton
Wydawnictwo Otwarte

 

 

Książka brytyjskiej dziennikarki i prezenterki telewizyjnej to przystępny poradnik dla rodziców, który pomoże im zrozumieć zachowania dziecka.

Autorka, mama dwójki dzieci, od wielu lat fascynuje się tematyką psychologiczną i parentingową. W niniejszej książce dzieli się swoją wiedzą opartą na źródłach naukowych, wieloma sytuacjami z własnego życia oraz kluczem do wychowania zdrowych emocjonalnie i szczęśliwych dzieci. W prosty, obrazowy sposób wyjaśnia, jak rozwijające się mózgi dzieci wpływają na ich zachowanie. Wykorzystuje wymyślony przez siebie system – metaforą mózgu jest baobab, na którym siedzą metaforyczne zwierzęta: jaszczurka, pawian i mądra sowa, odpowiadające za różne aspekty naszego zachowania. Podpowiada, jak pomóc dzieciom zarządzać emocjami oraz jak radzić sobie w najróżniejszych sytuacjach, np. gdy dziecko wybucha złością w miejscu publicznym lub w domu. Przedstawia również rozmaite narzędzia przydatne w rodzicielskim przyborniku (np. rodzicielska jednostka GROM czy kojąca kanapa) oraz praktyczne przykłady zastosowania proponowanych metod.

W książce znajdziemy też historie rodziców dzielących się swoim doświadczeniem, wyróżnione w ramkach fakty o mózgu, praktyczne wskazówki, sposoby na rozładowanie stresu oraz łatwe do wprowadzenia w życie scenariusze. Książka zawiera bibliografię. Okładka miękka, klejona. Polecam zainteresowanym tematem.