Kulawa kaczka i ślepa kura Ulrich Hub

Kulawa kaczka i ślepa kura

Kulawa kaczka i ślepa kura Ulrich HubAutor: Ulrich Hub                                                            Ilustrator: Jörg Mühle                                              Wydawnictwo Dwie Siostry

Poziom: BD I/II

 

Prezentowana pozycja to bogata w scenki pełne komizmu sytuacyjnego i językowego oraz zwrotów akcji, metaforyczna opowieść o przyjaźni i samotności, której głównymi bohaterami są antropomorfizowane zwierzęta.

Tytułowa ślepa, ale energiczna i nieco złośliwa kura werbuje kulawą, bojaźliwą kaczkę by udały się do miejsca, w którym rzekomo spełniają się wszystkie marzenia. Po wyczerpującym marszu i wielu perypetiach zdaje się, że docierają do celu. Zaskoczona i rozczarowana postępowaniem koleżanki kura odkrywa, że jej towarzyszka przez całą podróż okłamywała ją – bohaterki krążyły bowiem po własnym podwórku. Odrobinę rozsądniejsza, oczytana kaczka zapewne znała sens powiedzenia “wiódł ślepy kulawego” i przewidziała, że w takim duecie ich misja jest skazana na porażkę. Nie miała odwagi, aby wyruszyć w świat, narażając siebie i kurę na liczne niebezpieczeństwa, natomiast samotność doskwierała jej tak bardzo, że chciała cieszyć się towarzystwem uszczypliwej i pełnej animuszu kompanki tak długo, jak to możliwe. Ostatecznie bohaterki wybaczają sobie wszelkie krzywdy i zostają najlepszymi przyjaciółkami.

Dowcipna, lekka w formie lektura o łatwym do wychwycenia przekazie i błyskotliwych dialogach, przeplatana ilustracjami, które w zabawny sposób przedstawiają perypetie i postacie bohaterek. Publikacja w twardej, szytej oprawie. Polecam. 

Poprzednio tego autora: “Lisy nie kłamią” (P. 9/22).