Bunt na Bounty historia prawdziwa Alexander Caroline

Bunt na Bounty. Historia prawdziwa

Bunt na Bounty historia prawdziwa Alexander CarolineAutorka: Caroline Alexander                                    Wydawnictwo Poznańskie

 

Książka autorki międzynarodowego bestsellera „Niezłomny. Legendarna wyprawa Shackletona i statku Endurance”. Caroline Alexander pozostaje w żeglarskich klimatach. Tym razem na warsztat wzięła jedną z najsłynniejszych morskich wypraw. Na podstawie wydarzeń z 1789 roku powstało aż trzy filmy fabularne. Dokładnie 28 kwietnia 1789 roku na pokładzie żaglowca o wdzięcznej nazwie „Bounty” doszło do buntu pod przywództwem Fletchera Christiana.

W konsekwencji kapitan statku William Bligh został zmuszony do opuszczenia okrętu z grupą wiernych mu marynarzy. Bligh wyruszył wtedy w najdłuższą podróż swojego życia – choć trwała ona zaledwie czterdzieści kilka dni. Czas w niewielkiej szalupie biegnie jednak inaczej niż na wygodnym, przestronnym statku. Kapitan dotarł jednak bezpiecznie do celu, a na buntowników czekał sąd wojenny. Autorka wgryza się w tę historię bardzo mocno, bazuje na ogromnej ilości źródeł, a jej przyjazny dla czytelnika styl dobrze uchwycił w swoim przekładzie Fabian Tryl. Caroline Alexander stosuje przeskoki czasowe, ale to w końcu nowoczesna literatura faktu. Nie wychodzi więc poza powszechne teraz standardy. Forma ma zresztą wpływ na przekaz. Autorce zależało na solidnym przedstawieniu przyczyn zdarzenia, jego przebiegu i skutków. Wrażenie kompletności ujęcia pozostaje z czytelnikiem od początku do końca. Caroline Alexander zadbała nawet o wspomnienie dalszych losów uczestników tej pamiętnej rebelii na otwartych wodach. Książka powinna cieszyć się popularnością i warto ją promować wśród czytelników. Oprawa twarda, szyta.