Thompson Wright Cena naszych marzeń

Cena naszych marzeń. Sportowe biografie bez cenzury

Thompson Wright Cena naszych marzeńAutor: Wright Thompson                             Wydawnictwo: Znak Litera Nova

 

Świetny zestaw reportaży amerykańskiego dziennikarza ESPN. Autor to rocznik 1976, cechuje go duże doświadczenie, relacjonował między innymi finał Super Bowl. Wspominam o tym, ponieważ w książce skupia się głównie na sportach popularnych w USA.

Dzięki temu można jednak dowiedzieć się przy okazji sporo o Stanach Zjednoczonych. Jeden rozdział autor poświęcił piłce nożnej, a konkretnie jednemu piłkarzowi. Lionel Messi, bo o nim mowa, został przedstawiony tu trochę jak „Obywatel Kane”. Thompson pojechał do rodzinnego miasta Messiego – Rosario. Odwiedził miejsca bliskie piłkarzowi; miejsca, w których wciąż bywa, jak tylko pojawia się w Argentynie. Styl dziennikarza podkreśla pewną tajemnicę. Lokalna społeczność nie utożsamia się z sukcesem Messiego, uważają, że dla kraju nadal nie wygrał nic.

Reportaż powstał w październiku 2012 na dwa lata przed srebrnym medalem Argentyny na Mundialu. Rok temu Messi do kolekcji dodał zwycięstwo w Copa America. Wątpię jednak, aby stosunek mieszkańców Rosario do Messiego się zmienił. Wspomniana już tajemnica unosi się nad każdym tekstem (vide: rozdział o Michaelu Jordanie). Rewelacyjnie czyta się rozdział o Jimie Robinsonie – zapomnianym przeciwniku Muhammada Ali z 1961 roku. Robinson przegrał w pierwszej rundzie, ale walkę wziął w ostatniej chwili. Potem szczycił się nią do końca życia. Nie było łatwo go namierzyć. Thompson przypomniał, do jakich wzruszeń może prowadzić pisanie o sporcie. Wszystko zależy od ujęcia. W tym przypadku autor nie popełnił żadnego błędu. Stworzył zbiór inspirujących historii, które prezentują złożoność i różne wymiary sukcesu. Oprawa twarda, szyta.