Zanim wystygnie kawa Toshikazu Kawaguchi

Zanim wystygnie kawa

Zanim wystygnie kawa Toshikazu KawaguchiAutor: Toshikazu Kawaguchi                                    Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja

 

Książka japońskiego producenta, reżysera i dramatopisarza, złożona z czterech odrębnych historii, których akcja rozgrywa się w tej samej kawiarni w Tokio, gdzie oprócz kawy personel serwuje gościom możliwość przeniesienia się w czasie.

Na taki luksus decyduje się jedna z bohaterek opowieści, około trzydziestoletnia Fumiko, ambitna dyrektor w dużej firmie IT, w której dwa lata wcześniej miała okazję poznać bystrego programistę i zakochać się w nim z wzajemnością. Goro, skuszony propozycją awansu, właśnie oznajmia kobiecie, że wyjeżdża do Ameryki, co jest równoznaczne z ich rozstaniem. Po jego odejściu Fumiko żałuje, że uniosła się dumą i nie poprosiła partnera o zmianę decyzji. Bohaterka korzysta ze znajdującego się w kawiarni wehikułu czasu, lecz podczas spotkania z Goro nie udaje jej się wypowiedzieć ułożonych wcześniej zdań i zanim wystygnie kawa, wraca do teraźniejszości.

W kolejnych rozdziałach inni bohaterowie konfrontują się z przeszłością i mimo że żaden z nich nie ma wpływu na zmianę biegu wydarzeń, wracają z tej podróży odmienieni.

Powieść została napisana na podstawie sztuki teatralnej i w sposób szczególny przykuwają w niej uwagę wyjątkowo dopracowane opisy wyrażające mimikę, gesty i zachowania bohaterów, nad którymi autor w stosownych momentach “gasi światło”, a zapala je tam, gdzie rozgrywają się sceny poboczne czy ukrywają fantazyjne wnętrza klimatycznej kawiarni. Możliwość przyglądania się tym wszystkim drobiazgom czyni lekturę bardzo przyjemną. Polecam.

Publikacja w miękkiej, klejonej oprawie.