Ekonomia dla ciekawych, czyli co zeznał porwany profesor


Autor: Witold M. Orłowski
Wydawnictwo: Rebis
Poziom: BD III/IV

 

 

Znany ekonomista prof. Witold Orłowski w pomysłowy, przystępny sposób przybliża młodym czytelnikom wiedzę z zakresu ekonomii, pomagając im zrozumieć otaczający świat.

Grupa ciekawych świata nastolatków, rozczarowana zawiłym wykładem pewnego słynnego profesora goszczącego w ich szkole, który na dodatek zbył ich pytania, wpada na pomysł, aby go porwać i zmusić do wyjawienia całej prawdy o gospodarce i ekonomii. Przez kilka dni zamaskowani porywacze jako członkowie Tajnej  Armii Oburzonych zadają ekonomiście nurtujące ich od pewnego czasu pytania, domagając się, aby odpowiedział na nie – jak czytamy – „krótko, jasno i bez ściemy”. Przesłuchania dotyczą m.in. zarobków, PKB, rozwoju gospodarczego, banków, giełdy, nierówności dochodowych, systemu emerytalnego, inflacji, rynku, globalizacji i kryzysów. Równolegle dyrektor szkoły i pan Wiesio prowadzają śledztwo w sprawie zaginięcia profesora.

Autor w formie rozmowy nastolatków z ekspertem przekazuje młodym czytelnikom całkiem sporą dawkę wiedzy ekonomicznej. W jasny, obrazowy sposób wyjaśnia działanie gospodarki, mechanizmy rynkowe, zasady i problemy ekonomii. Po każdym rozdziale zamieszony jest kod QR oraz adres strony internatowej, gdzie młodzi czytelnicy znajdą dodatkowe materiały, filmiki, memy i komiksy.

Ciekawa lektura, którą można zaproponować uczniom wyższych klas szkoły podstawowej oraz licealistom. Książka jest częścią projektu edukacyjnego „Porwani przez Ekonomię”, realizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy z autorem. Okładka miękka, klejona. Polecam.