Fergal się złości


Autor: Robert Starling
Wydawnictwo: Papilon
Poziom: BD O/I

 

 

Debiutancka książka brytyjskiego ilustratora i rzeźbiarza otwiera serię o emocjach, której głównym bohaterem jest przyjazny mały smok Fergal.

W pierwszej części sympatyczny bohater uczy się radzić sobie z wybuchami złości. Jego – jak czytamy – „ognisty charakterek” ujawnia się najczęściej w sytuacjach, gdy ktoś mówi mu, co ma robić. Zawsze gdy coś nie układa się po jego myśli, ma poczucie niesprawiedliwości i od razu wybucha gniewem. W złości zieje ogniem niszcząc różne rzeczy (np. obiad, bramkę piłkarską, grę planszową), przez co jego przyjaciele zaczynają go unikać. Rozmowa z mamą uświadamia mu, że można się złościć, ale trzeba panować nad swoimi emocjami, aby niczego nie niszczyć i nikogo nie krzywdzić. Mama zdradza mu swój sposób na opanowanie złości, który polega na liczeniu do dziesięciu. Dzięki tej metodzie Fergalowi udaje się zachować spokój, a wkrótce odzyskać swoich przyjaciół. Bohater poznaje też inne sposoby na radzenie sobie ze złością.

Książka na przykładzie zwierzęcych bohaterów postawionych w realistycznych, bliskich dziecięcym doświadczeniom sytuacjach pokazuje przyczyny, działanie i konsekwencje złości, a także sposoby na samoregulację. Krótką, prostą opowieść dopełniają świetne, dynamiczne i pełne humoru ilustracje doskonale oddające emocje bohaterów. Wartościowa lektura. Duży format, okładka twarda, szyta. Polecam.