Bracia mniejsi i więksi. Opowieści o mieszkańcach z krainy Biebrzy i nie tylko

 

 

Autorzy: Grzegorz Kłosowski, Tomasz Kłosowski
Wydawnictwo: Paśny Buriat

 

 

Książka dwóch braci: Grzegorza Kłosowskiego – artysty malarza po Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotografa specjalizującego się w fotografowaniu zwierząt, autora zdjęć do albumów i książek „ Ptaki biebrzańskich bagien”, „Biebrza” i „Droga” oraz Tomasza Kłosowskiego – dziennikarza i fotografa, mieszkającego na Podlasiu, autora artykułów, książek o przyrodzie i tekstów do omawianej publikacji.

Składa się na nią dwadzieścia siedem przyrodniczych gawęd, napisanych poetyckim stylem, oddającym piękno biebrzańskiej przyrody. Czytelnik obserwuje wydry o zachodzie słońca, szykujące się do nocnych łowów. To zwierzęta wszechstronne i bardzo sprawne. Nie lubią się nudzić i uwielbiają zabawę, nawet z ludźmi. Poznaje zwyczaje rybitwy białoskrzydłej, której pojawienie się oznacza dla rolników gorsze zbiory. Uczy się patrzeć inaczej na bociana białego, który nie chce wzbudzać zainteresowania i nigdy nie zmienia gniazda bez potrzeby. Przygląda się z bliska niezbyt urokliwym bobrom, zimą przypominającym wielką grudę błota, bez oczu, uszu, bez grymasu na kudłatym obliczu.

Kłosowscy do zoologicznych opisów dodają osobiste refleksje, rodzinne wspomnienia i anegdoty. Opowiadają o zwyczajach dużych i małych zwierząt, miłościach i zdradach, rodzicielstwie, przywiązaniu, polowaniach, rytmie życia odmierzanym porami roku.

Uważają, że fraza „nasi bracia mniejsi” brzmi lekceważąco wobec zwierząt. Wygłaszana z pozycji pana wszelkiego stworzenia jest objawem pychy i braku wrażliwości na los i cierpienie innych istot.

Książka warta polecenia wszystkim miłośnikom fauny i flory.

Oprawa miękka, klejona, doskonałe zdjęcia.