Fabryka splendoru. Światowe festiwale filmowe

Autorka: Ewa Szponar                                                   Wydawnictwo Czarne

 

Pierwsza na liście Książka Ewy Szponar – absolwentki MISH na UJ, dr filmoznawstwa, adiunkt w Warszawskiej Szkole Filmowej, publikującej w „Ekranach” i miesięczniku „Kino”. Bardzo udana publikacja popularyzująca wiedzę o filmie poprzez temat festiwali, na które wciąż ochoczo stawia się wierna widownia. Tak jest w Gdyni, a co dopiero w Wenecji, Cannes czy Berlinie.

A to właśnie o nich pisze Szponar. Sięga nie tylko po własne doświadczenia (niektóre przełomowe jak np. możliwość wywiadu z Bradem Pittem), jak również po wiedzę cudzą. Przytacza mnóstwo relacji osób ze środowiska filmologicznego: zarówno twórców (K. Zanussi, J. S. Stawiński, M. Scorsese, Q. Tarantino), jak i badaczy (T. Lubelski, T. Sobolewski). Mają one charakter poznawczy, często anegdotyczny – ale dzięki temu książka jest wciągająca, łatwa do przebrnięcia. Autorka opiera się na kulcie gwiazd, który stanowi jedną z największych pożywek kinematografii.

Roger Ebert, najbardziej wpływowy krytyk w historii, powiedział na temat festiwali następujące słowa: „Nie każdy może dostać nagrodę, ale każdy może zwrócić na siebie uwagę”. W niektórych miejscach po prostu trzeba i wypada bywać. Tak właśnie jest z imprezami filmowymi w Wenecji, Cannes, i Berlinie. W książce można poczuć ich klimat, ale nade wszystko poszerzyć wiedzę o kontekst historyczny oparty m.in. na solidnej bibliografii. Dzięki lekturze można też zrozumieć zasady funkcjonowania festiwali, metody selekcji filmów etc. Cenna i merytoryczna nowość w zakresie kultury popularnej. Oprawa twarda, szyta.