Myszonek i Gwiazdka

 

 

Autorka: Riikki Jäntti
Wydawnictwo: Frajda

 

Książka fińskiej ilustratorki i pisarki, mieszkającej w Helsinkach. Opowieść o małym Myszonku, tryskającym energią przedszkolaku, który uwielbia pomagać mamie we wszystkich domowych czynnościach.

Nie może doczekać się świąt Bożego Narodzenia. Kiedy mama kupuje kalendarz adwentowy, natychmiast odkrywa okienko z numerem 24. Mama jest zła, ale rozumie, że małe dzieci nie potrafią wyobrazić sobie przyszłości i cierpliwie czekać. Tłumaczy synkowi, że każdy kolejny dzień przybliża nas do wyczekiwanej chwili.

Dni są jednak bardzo długie i ciemne. Kiedy rano wychodzą do przedszkola jest jeszcze ciemno. Kiedy wracają do domu jest już ciemno. Wreszcie zaczynają się ferie zimowe. Trzeba kupić choinkę i przygotować uroczystą kolacje. Mama ma dużo pracy, ale oczywiście może liczyć na pomoc. W wigilię przychodzą dziadkowie i skrzat, który przynosi prezenty.

Ciepła, wzruszająca opowieść o niecierpliwym Myszonku. Autorka szkicuje delikatne kontury postaci i sprzętów. Jej rysunki są subtelne, ciepłe, oddające domowy nastrój. Idealnie ukazuje zmienne nastroje przedszkolaka i reakcje kochającej, ale stanowczej mamy.

Publikacja estetycznie wydana, bardzo ciekawa pod względem graficznym. Treść pozbawiona moralizatorstwa, a jednak przemawiająca do małych czytelników i ich rodziców.

Polecam. Oprawa twarda, szyta.