Adelman Ken 48 godzin

48 godzin, które zakończyły zimną wojnę

Adelman Ken 48 godzinAutor: Ken Adelman                                               Wydawnictwo Poznańskie

 

Znakomita pozycja dla fanów czytania o wielkiej polityce i przełomowych wydarzeniach historycznych, wpływających na bieg dziejów. Autor wziął na warsztat spotkanie na szczycie, do którego doszło w dniach 11-12 października 1986 roku. Do rozmów zasiedli Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Spotkanie w stolicy Islandii miało zminimalizować napięcia powodowane „zimną wojną” i ryzyko użycia broni jądrowej.

Adelman był bardzo blisko tych wydarzeń jako doradca prezydenta Reagana i dyrektor Agencji Kontroli Zbrojeń i Rozbrojenia. W świetle tego co pisze autor rozmowy – dziś chyba raczej zapomniane – miały kluczowy wpływ na wygaszenie „zimnej wojny”. Reagan i Gorbaczow – mimo początkowego fiaska – zdążyli się nawet polubić. Czytanie o tytułowych 48 godzinach ma coś z kryminału. Takie porównanie czyni zresztą sam autor w pierwszym zdaniu. Adelman bezbłędnie oddał atmosferę tamtych chwil, posługuje się lekkim, wciągającym stylem, który uzupełnia merytoryczną treścią.

Czytelnicy mają okazję zorientować się w kulisach organizacji takich spotkań, a czytanie o samym przebiegu rozmów przypomina podsłuchiwanie kogoś przez drzwi albo obserwację przez dziurkę od klucza. Pozycja zawiera przypisy końcowe. Sądzę, że może być interesująca nawet dla tych osób, które do tej pory unikały książek o podobnej tematyce. Oprawa miękka, klejona.