Wojny Skorwider Janiszewski

Wojny

Wojny Skorwider JaniszewskiAutor: Bogusław Janiszewski               Ilustrator: Max Skorwider            Wydawnictwo Albus

 

Duet Janiszewski – Skorwider nie zwalnia tempa. Poprzednio zaprezentowaliśmy: „Sex. To, o czym dorośli nie mówią (bo często sami nie wiedzą)” (p. 13/2022). „Wojny” są znakomitym wprowadzeniem do jakże trudnego – chociażby w kontekście wojny na Ukrainie – i starego jak ludzkość tematu. Wybór wojen jest bardzo inteligentny. Pozwala młodemu czytelnikowi na orientację zarówno w najodleglejszej historii (wojna trojańska), jak i teraźniejszości. Do tego należy dodać, że nie chodzi wyłącznie o konflikty zbrojne, ale również pokoleniowe, czy współczesną wojnę hybrydową, która przecież wcale nie musi wiązać się ze śmiertelnymi ofiarami, ale i tak wojną trzeba ją nazywać.

Ciekawostek – jeśli można tak powiedzieć odnośnie wojny jako takiej – nie brakuje (np. wojna futbolowa). Występują one obok faktów historycznych, tak aby nie zboczyć z kursu i nie stracić uwagi wymagającego odbiorcy. Po takiej lekturze będzie on bez trudu mógł opowiedzieć w zwięzły sposób przebieg co bardziej charakterystycznych wojen. Osoby dorosłe powinny być przygotowane na ewentualne pytania dzieci, ponieważ pod rysunkami postaci brakuje podpisów. A znajdziemy na nich takie persony jak mniej sympatyczny Pablo Escobar (wojny narkotykowe) czy zdecydowanie bardziej sympatyczny Orson Welles (rozdział poświęcony wojnie światów).

Całość jest błyskotliwą refleksją na temat wojny i jej wpływu na losy świata. Każdy opisany w książce przełom został udokumentowany obok narracyjnej treści podsumowującą metryczką. Oprawa twarda, szyta.