Co mówi pantera Moreau Jeremie

Co mówi pantera

Co mówi pantera Moreau JeremieAutor: Jeremie Moreau                                        Wydawnictwo Format

Poziom: BD III

 

„Co mówi pantera” została uhonorowana prestiżową nagrodą Bologna Ragazzi Award 2021 na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii. Ta wielkoformatowa publikacja to trudny orzech do zgryzienia. Nie chodzi bynajmniej o duże wydanie; a w każdym razie nie tylko o to. Treść tego komiksu stanowi po prostu wyzwanie odbiorcze, ale czyż można wyobrazić sobie coś piękniejszego w przypadku lektury?

Nie wszystkim musi rządzić eskapizm, młodzi czytelnicy powinni wiedzieć, że literatura piękna ma równie jak literatura faktu cudowną zdolność do opisu doświadczenia życiowego. Publikacja zawiera sześć opowieści graficznych, których bohaterami są zwierzęta. Większość z nich przewija się w różnych rozdziałach, ale każda z głównych postaci bierze udział w jednej historii, nad którą góruje jednak pewna – nazwijmy to – nadhistoria. Ta nadrzędna opowieść będzie potrzebowała rozjemcy, istoty przez którą przemówi mądrość wieków. Kimś takim okaże się tytułowa pantera. Zanim jednak niektóre sprawy się rozstrzygną, czytelnik ujrzy strach przed katastrofą, walkę z materią i porozumienie ponad podziałami (bawół i waran), strach przed odrzuceniem i brak samoakceptacji (struś). Zobaczy ponadto wyzwalającą śmierć i narodziny, czyli prastary i wciąż aktualny porządek kontynuacji, ale i poczucie humoru (według myszy świat powstał przecież w wyniku eksplozji sera).

Prezentowana pozycja to komiks z prawdziwego zdarzenia, pełen symboliki – może utrudniającej jednoznaczną interpretację, ale jakże potrzebnej do stymulacji młodych umysłów. Generalnie jednak nie przewiduję dramatycznych problemów z recepcją komiksu. Sądzę, że rozdziały zostały ułożone według postępującego stopnia trudności. Bardzo ważna nowość pozwalająca zrozumieć, jak istotna jest prawda subiektywna, prawo do własnych ocen i opinii, jak również niezależność w myśleniu. Oprawa twarda, szyta.