Jak Zrzędus chciał zepsuć święta


Autor: Alex Smith
Wydawnictwo: Świtlik
Poziom: BD I/II

 

Ceniony, wielokrotnie nagradzany brytyjski pisarz, ilustrator i grafik proponuje dzieciom pełną humoru i niesamowitych przygód opowieść o przyjaźni oraz magii świąt Bożego Narodzenia; poprzednio na liście: „Detektyw Pingwin i pechowy rejs” p. 10/2020.

Bohaterem tej dość przewrotnej świątecznej historii jest tytułowy Zrzędus, osobliwy, wielki i włochaty stwór, który mieszka samotnie w chatce na uboczu. Osobnik ten wiecznie chodzi naburmuszony, z miną jakby usiadł na poduszce-pierdziuszce. Wszyscy go wkurzają, a jego lista „Rzeczy, Których Absolutnie Nie Lubi Nic a Nic” nieustannie się rozrasta. Trzeba tu wspomnieć, że są jednak trzy rzeczy, które lubi: brukselki, stary sweter z wydzierganym na drutach długim pasem brukselek oraz kij (jako że nigdy się nie odzywa).

Co roku wyjątkowo zrzędliwy nastrój ogarnia go w okresie świątecznym, a pewnego razu jest on spotęgowany brakiem brukselki w sklepie. To wtedy rozwścieczony bohater wpada na pomysł, jak raz na zawsze rozprawić się ze świętami. W tym celu wyrusza na Biegun Północny do świątecznej kwatery Mikołaja (zdradzę, że zamierza m.in. przykleić jego sanie melasą). Po drodze spotyka przemiłą – no cóż, według niego nieznośnie pogodną i irytującą, a w dodatku zbyt entuzjastycznie nastawioną do świąt – króliczkę w okularach (Futrzankę), która postanawia, oczywiście nie znając jego prawdziwych intencji, towarzyszyć mu w podróży. Wraz z rozwojem akcji podstępny i przerażający plan Zrzędusa napotyka coraz więcej trudności.

Podróż całkowicie odmieni naszego bohatera, dostarczy mu wielu niezwykłych wrażeń, pomoże mu odkryć pokłady dobra w sobie oraz zrozumieć, czym jest prawdziwa przyjaźń. Zmieni nie tylko jego nastawienie do życie, ale też do świąt.

Błyskotliwie napisana, bezpośrednim, lekkim stylem, pełna komicznych przygód i zwrotów akcji książka świąteczna, która uczy wrażliwości i życzliwości. Całość dopełniają barwne, zabawne ilustracje. Świetna lektura dla uczniów szkoły podstawowej; idealnie sprawdzi się też przy wspólnym, rodzinnym czytaniu. Okładka twarda, szyta. Gorąco polecam.