1,2, 3… do szkoły


Autorka: Marianne Dubuc
Wydawnictwo: Entliczek
Poziom: BD O/I

 

Niezwykle urocza, wielkoformatowa książka obrazkowa autorstwa kanadyjskiej ilustratorki, laureatki nagrody literackiej Gubernatora Generalnego Kanady w kategorii Ilustracja; poprzednio: „Niedźwiedź i szept wiatru” p. 17/2022.

Główna bohaterka Pom nie może doczekać się, kiedy rozpocznie swoją przygodę ze szkołą. Pewnego ranka wyrusza więc w drogę, aby przyjrzeć się z bliska szkołom swoich zwierzęcych przyjaciół. Najpierw odwiedza Szkołę Gryzonotków, do której myszki przylatują ptako-busem. Następnie zagląda do Szkoły Małych Skoczków, w której króliki uczą się czytania, pisania i liczenia. Z zachwytem przygląda się artystycznym zajęciom żabek oraz lekcjom wychowania fizycznego lisków. Trafia na przerwę obiadową w Szkole Uszatków (niedźwiadków), a w Szkole Słodkich Snów (leniwców) na sjestę. Po odpoczynku sprawdza jeszcze, co porabiają w swojej szkole wiewiórki, oraz zagląda do szkolnej biblioteki wilczków. Po pełnym wrażeń dniu wraca do domu i z ekscytacją przedstawia mamie własną, zbudowaną na całodziennych obserwacjach wizję szkoły.

Ważną rolę odgrywają w tej opowieści kapitalne, pełne zabawnych szczegółów i ukrytych historii ilustracje. Wspaniała, optymistyczna, ukazująca szkołę w niezwykle pozytywnym świetle książka. Idealna lektura dla starszych przedszkolaków i pierwszoklasistów. Nadaje się zarówno do samodzielnej, jak i do familijnej lektury. Twarda oprawa, szyta. Bardzo polecam.