Skąd ja panią znam


Autorka: Dorota Kolak
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

 

Wywiad rzeka z Dorotą Kolak, cenioną aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, nauczycielką akademicką na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku, bardzo ciekawie przeprowadzony przez Katarzynę Ostrowską, absolwentkę teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, autorkę sztuk teatralnych i powieści fantasy „Naszyjnik z turmalinem”.

Dorota Kolak pochodzi z Krakowa. Wychowywała się w rodzinie związanej z teatrem i szkołą muzyczną. Aby dostać się do wymarzonej szkoły teatralnej, musiała uporać się z wadliwą wymową głoski „r”. Swoje życie zawodowe związała z Gdańskiem i Teatrem Wybrzeże, prywatne zaś (od ponad czterdziestu lat) z aktorem Igorem Michalskim, który obecnie jest dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Ich córka Kasia również jest aktorką.

Aktorka nie używa social mediów, nie ma też prawa jazdy. Mimo wdrukowanych w dzieciństwie – jak twierdzi – pokory, grzeczności i bycia wzorową uczennicą z biegiem lat nauczyła się odpuszczać, nabierać dystansu do wielu spraw. W pracy stara się być elastyczna i „roztrenowana”, czyli szybko wchodzić w rolę i z niej wychodzić. Lubi wyzwania i ekstremalne tematy. Największe sukcesy zawodowe zaczęła odnosić po pięćdziesiątce. Chciałaby jeszcze nauczyć się japońskiej sztuki układania kwiatów, tanga argentyńskiego i renowacji mebli. W żadnym wypadku nie czuje się supergwiazdą, zdarza jej się słyszeć tytułowe pytanie: „Skąd ja panią znam?”. Uważa, że jej życie jest żmudną wspinaczką, ale ma poczucie, że „jest tam, gdzie być powinna”.

Z książki dowiemy się, jak wyglądała jej droga do tego właśnie miejsca. Kolak opowiada o profesorach krakowskiej PWST, którzy odcisnęli piętno na jej edukacji. O pierwszych latach pracy, kolejnych rolach, wyzwaniach teatralnych, warsztacie aktorskim, stresie związanym z zawodem, największych przeżyciach w teatrze i aktorskich wzorcach. Książka jest znakomitym podsumowaniem jej ponad czterdziestoletniej pracy aktorskiej, ciekawą opowieścią o nietuzinkowej, skromnej, pracowitej, a przy tym utalentowanej aktorce i jej warsztacie. Zawiera czarno-białe i kolorowe zdjęcia. Okładka miękka, klejona. Polecam.