Gość Ariane Koch

Gość

Gość Ariane KochAutorka: Ariane Koch                                              Wydawnictwo Drzazgi

 

 

 

Debiut powieściowy szwajcarskiej pisarki, autorki sztuk teatralnych, słuchowisk i tekstów prozatorskich, uhonorowany Szwajcarską Nagrodą Literacką.

Ariane Koch posłużyła się w “Gościu” pierwszoosobową, oszczędną narracją, której reprezentantką jest samotna kobieta zamieszkująca duży dom. Nie wiadomo, jak główna bohaterka ma na imię, nie wiemy też jakie imię nosi i jakiej narodowości jest lokator, którego przyjęła pod swój dach tytułowy gość. Właścicielka dziesięciopokojowego domu odczuwa w stosunku do przybysza niechęć, ale i czułość, staje się władcza i jednocześnie obawia się go. 

W swojej powieści, obfitującej w filozoficzne odniesienia, autorka opisuje relację gospodarza i gościa jako metaforę współczesnych problemów związanych z migraci poszukiwaniem własnego “ja” w zderzeniu z czymś lub kimś obcym.

Niedopowiedzenia i luźno rzucane skojarzenia sprawiają, że monolog jest trudny w odbiorze, pełen niepokoju, a jednocześnie pociągający. Koch brzmi nowocześnie i oryginalnie. Z pewnością jest to głos, który zostaje w pamięci na dłużej.

Publikacja w miękkiej, klejonej oprawie.