Garbo : najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood Robert Gottlieb

Garbo : najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood

Garbo : najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood Robert GottliebAutor: Robert Gottlieb                                                    Wydawnictwo: Znak Litera Nova

 

Zalety prezentowanej biografii – koncentrującej się na portrecie jednej z największych filmowych gwiazd, napisanej przez amerykańskiego pisarza i redaktora wymieniać można długo: począwszy od solidnego warsztatu Gottlieba, przez drobiazgowe opisy pełne informacji i ciekawostek na temat dzieciństwa, młodości i dorobku aktorki, liczne fotografie, które pokazują piękno i wyrazisty charakter Garbo, skończywszy na wizualnej odsłonie pozycji, wydanej na kredowym papierze, w twardej, szytej oprawie.

Wyjątkowość tej biografii opiera się głównie na udanej próbie wyeksponowania przez autora osobowości bohaterki, jej przenikliwości, pewności siebie, wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów oraz swojego rodzaju “przezroczystości”, o której wspomina Tomasz Raczek, autor wstępu do polskiego wydania. “Przezroczystość” tę wychwycić można w cytowanych relacjach bliskich i dalekich znajomych lub też obserwatorów aktorki. W wypowiedziach tych osób – podkreśla krytyk – “uderza rozmaitość obserwacji i interpretacji. Jakby każdy miał swoją Garbo, w której dostrzega coś innego, co – chcąc nie chcąc – więcej mówi o nim samym niż o niej” (s. 10). 

Na końcu bibliografia oraz indeks osób i filmów. Bardzo polecam.