Zenit María Medem

Zenit

Zenit María MedemAutorka: María Medem                                      Wydawnictwo Centrala – Mądre Komiksy

Poziom: BD IV

 

 

Komiks autorstwa młodej hiszpańskiej artystki, która swoją pierwszą książkę opublikowała w małym holenderskim wydawnictwie Terry Bleu, a obecnie współpracuje z takimi magazynami jak “Medium”, “New York Times”, “Wired” czy “Anxy.

Historia przedstawia rozmowy dwóch mężczyzn – garncarza i hutnika. Obaj rzemieślnicy są lunatykami i podczas codziennych spotkań przy lunchu opowiadają sobie o doświadczeniach związanych z tą przypadłością. Okazuje się, że każdy z nich lunatykowanie przeżywa w inny sposób. Dla jednego taka forma odbierania rzeczywistości jest tylko interesującym eksperymentem, natomiast jego towarzysz zaczyna tracić rozeznanie między jawą i snem, a somnambuliczne ekscesy powodują u niego przerażenie.

Lektura, choć czasem może przyprawiać o dreszcze bo obok zwieńczonego niepokojącą finałową sceną, narastającego metafizycznego lęku garncarza nie sposób przejść obojętnie to wywołuje też serię przyjemnych, wręcz kojących wrażeń. Dzieje się tak za sprawą niezwykle wymownej grafiki, obrazującej balansowanie bohaterów pomiędzy światem realnym a sennymi marzeniami, pełnej symboli wyrażonych geometryczną formą i sugestywną paletą barw, które przywodzą na myśl pustynne pejzaże.

Publikacja w oprawie twardej, szytej.

Polecam (także dorosłym) fanom komiksów.