Jak być dobrym rodzicem? Książka o rodzicielstwie w czasach social mediów, opresyjnych szkół i samotności


Autorka: Małgorzata Gołota
Wydawnictwo Filia

 

Małgorzata Gołota, dziennikarka radia Tok FM i Wirtualnej Polski, autorka reportażu „Żyletkę zawsze noszę przy sobie. Depresja dzieci i młodzieży” (p. 13/2022) w swojej najnowszej książce próbuje znaleźć odpowiedź na postawione w tytule pytanie: jak w obecnych czasach być dobrym rodzicem.

Przeprowadziła w tym celu rozmowy ze specjalistami, psychologami, terapeutami, pedagogami, autorkami blogów o rodzicielstwie i nauczycielami. Tematy rozmów dotyczą aktualnej kondycji psychicznej młodych ludzi, relacji rodziców z dzieckiem, więzi rodzinnych i społecznych, problemów z rodzicielstwem, metod wychowawczych, relacji dzieci ze szkołą i ich rodziców z nauczycielami, a także problemów psychicznych u dzieci i młodzieży.

Wśród rozmówców jest dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, znana psycholożka i terapeutka uzależnień, która wyjaśnia, czym jest neuroróżnorodność, i podpowiada, jak zbudować jakościową relację z dzieckiem oraz przygotować je do życia. Kolejna rozmówczyni, Magdalena Mikołajczyk, autorka bloga matkojedyna.com, opowiada o stawianiu dzieciom granic i potrzebie pozytywnego wzmacniania rodziców. Psycholożka i psychoterapeutka Joanna Flis mówi o najważniejszej zasadzie w psychologii rozwojowej: nie przeszkadzać. Dr Maciej Klimarczyk, specjalista psychiatra i seksuolog, podpowiada rodzicom, jak dbać o swój dobrostan psychiczny.

W książce zapisy rozmów przeplatają się z danymi z rozmaitych raportów (np. Parenting Indeks), ankietami (np. na temat wyzwań w rodzicielstwie), historiami opowiedzianymi przez matki dzieci z zespołem Aspergera, depresją i zaburzeniami psychicznymi; znajdziemy tu też ranking najlepszych systemów edukacji na świecie.

Warta uwagi, poruszająca wiele ważnych aspektów rodzicielstwa książka. Okładka miękka, klejona. Polecam zainteresowanym tematem.