Ucieczka niedźwiedzicy Joanna Bator

Ucieczka niedźwiedzicy

Ucieczka niedźwiedzicy Joanna BatorAutorka: Joanna Bator                                                  Wydawnictwo Znak

 

 

Nową propozycją, na którą składa się szesnaście krótkich opowiadań, Joanna Bator wprowadza czytelnika w nostalgiczny, smutny, a niekiedy wesoły, także gorzko-ironiczny nastrój. Teksty silnie oddziałują na wyobraźnię m.in. dzięki zabiegom językowym, które sprawiają, że granice realnej przestrzeni w opowiadaniach są płynne, pokazują rzeczywistość w nieco surrealistycznym świetle.

Niebagatelną rolę odgrywają tutaj zwierzęta, co zauważalne jest już w pierwszym opowiadaniu. “Ucieczka niedźwiedzicy” to obraz niespokojnych myśli siedemdziesięcioletniej Marianny Polnej, bohaterki, która powoli staje się, jak niegd jej ojciec, ofiarą podstępnej i okrutnej choroby. Bezlitosna świadomość postępującego procesu utraty pamięci jest pretekstem do snucia katastroficznych wizji. Kobieta podąża brzegiem rzeki i tuż przed podjęciem decyzji o wykonaniu ostatecznego kroku spostrzega Corę – zanurzoną w wodzie niedźwiedzicę, która niedawno uciekła z nadrzecznego zoo. Widok cieszącej się wolnością samicy przynosi jej ukojenie.

Autorka jak zwykle w pięknym stylu manifestuje rozmaite ludzkie dramaty, jak tęsknota czy samotność, wyrażając je w sprawnie dobieranych pojedynczych słowach, budowanych zdaniach i całych fragmentach.

Książka wydana w twardej, szytej oprawie. Poprzednio: “Purezento” (P. 24/17).