Britfield. Utracona korona


Autor: C.R. Stewart
Wydawnictwo: Dwukropek
Poziom: BD III

 

 

Znakomita debiutancka powieść dla nastolatków autorstwa amerykańskiego pisarza otwiera serię o przygodach dwójki przyjaciół, Toma i Sary, którzy uciekli z sierocińca.

Akcja rozgrywa się we współczesnej Anglii. Bohaterowie mieszkają w ponurym sierocińcu, który przypomina XIX-wieczną instytucję i funkcjonuje niemal jak więzienie. Dzieci wykorzystywane są do ciężkiej pracy w warsztacie, a za każde – nawet najdrobniejsze – naruszenie obowiązujących tam zasad są surowo karane. Gdy Sara zostaje uwięziona przez wychowawcę na strychu, Tom z pomocą przyjaciół obmyśla brawurowy plan, jak ją uwolnić i razem z nią uciec z tego znienawidzonego miejsca. Mimo wielu przeciwności udaje im się zbiec przez podziemne przejście.

Wściekli właściciele sierocińca (małżeństwo Snobów) są zdeterminowani, aby jak najszybciej odnaleźć Toma i Sarę, oraz nie dopuścić do tego, aby na jaw wyszły ich nieuczciwe praktyki. Postanawiają więc zatrudnić legendarnego detektywa Gowerstone’a, który specjalizuje się w odnajdywaniu zaginionych dzieci i zbiegłych sierot. Tak rozpoczyna się pełna ekscytujących i niebezpiecznych przygód podróż naszych bohaterów ściganych po całej Anglii przez przebiegłego detektywa i tajnych agentów.

W czasie tej wyprawy Tom próbuje też poznać swoją przeszłość, idąc tropem wskazówki zawierającej zaledwie jedno słowo – tytułowe Britfield (tylko tyle udało się skopiować przyjacielowi Toma z jego teczki znajdującej się w gabinecie Snobów). Autor wplata w tę opowieść wątek szpiegowski, motyw podróży balonem, a także ciekawe fakty dotyczące brytyjskiej monarchii, historii, kultury i geografii.

Trzymająca w napięciu, pełna zwrotów akcji powieść o przyjaźni, pokonywaniu przeciwności losu, wolności i odwadze. Okładka twarda, szyta. Bardzo polecam.