Biblioteka Astrid


Autor: Martin Widmark
Ilustratorka: Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Mamania
Poziom: BD O/I

Książka szwedzko-polskiego duetu, Martina Widmarka, autora jednej z najpopularniejszych serii detektywistycznej dla dzieci, oraz Emilii Dziubak, wielokrotnie nagradzanej ilustratorki, to wspaniała pochwała mocy wyobraźni i czytania, które jest – jak mówi tytułowa bohaterka – jak podróż.

Astrid, rezolutna rudowłosa dziewczynka, ma sporą kolekcję książek, a z każdą z nich związana jest jakaś niezwykła podróżnicza historia. Gdy do jej biblioteki zagląda Trollik, bohaterka opowiada mu o swoich pełnych przygód podróżach z kotem Tja w celu zdobycia fascynujących książek. W Indiach na przykład wspólnie przechytrzyli węża, zyskując książkę o miłości i latających dywanach, a w Japonii podstępem pokonali zapaśnika sumo, zdobywając książkę o mieczach i groźnych złoczyńcach.

Każdą książkę Astrid czyta z wypiekami na twarzy, natomiast jej kot do każdej podchodzi bez entuzjazmu, kwitując jednym słowem „tja” (stąd pewnie jego imię). Stosunek kota do książek zmienia się w dniu jego urodzin, dwudziestego czwartego grudnia, kiedy dostaje niezwykłą książkę, napisaną oraz narysowaną przez Astrid i Trollika. Opowiedziane w niej przygody najdzielniejszego na świecie (a przy tym najbardziej eleganckiego) kota wyjątkowo go ekscytują i wciągają.

Z urzekającą, wielowarstwową opowieścią doskonale współgrają baśniowe, pełne nasyconych kolorów ilustracje. Idealna pozycja zarówno dla małych, jak i dużych miłośników książek. Okładka twarda, szyta. Bardzo polecam.