Miasteczko Twin Falls


Autorka: Loreth Anne White
Wydawnictwo: Mando

 

 

Kolejna na naszej liście książka nagradzanej kanadyjskiej pisarki i dziennikarki to powieść łącząca w sobie elementy kryminału i thrillera psychologicznego, inspirowana prawdziwą zbrodnią sprzed lat.

Akcja rozgrywa się w tytułowym Twin Falls, spokojnym, przemysłowym miasteczku na Północno-Zachodnim Wybrzeżu, w dwóch planach czasowych: w 1997 roku oraz współcześnie. Trinity Scott, młoda, atrakcyjna i ambitna dziennikarka prowadząca podkast kryminalny, przyjeżdża do Twin Falls, aby nagrać audycję na temat zbrodni sprzed dwudziestu czterech lat, która wstrząsnęła lokalną społecznością. Ofiarą była Leena Rai, czternastoletnia uczennica miejscowego liceum, która została brutalnie zgwałcona, pobita i utopiona. Dziennikarka spotyka się z więzieniu z zabójcą Leeny, Claytonem Pelleyem, który był jej nauczycielem, lubionym przez uczniów i cieszącym się ich zaufaniem pedagogiem szkolnym. Wtedy przyznał się do winy, ale teraz po latach mówi, że jej nie zabił, a prawdziwy zabójca jest na wolności.

Trinity próbuje też dotrzeć do świadków i śledczych związanych z tą sprawą. Jedną z nich jest Rachel Hart, właścicielka farmy ekologicznej, emerytowana detektyw, która prowadziła wtedy śledztwo. Sprawa Leeny bardzo wpłynęła na życie jej rodziny, gdyż zamordowana nastolatka chodziła do jednej klasy z jej córką. Przez lata starała się uporać z traumatycznymi przeżyciami, ale teraz ożywają w niej wszystkie związane ze śledztwem wspomnienia. Zaczyna ją niepokoić to, że wiele wątków nie zostało wtedy zbadanych i wyjaśnionych. Postanawia więc zająć się nimi teraz i odkryć prawdę.

Autorka umiejętnie buduje napięcie, portrety psychologiczne bohaterów i klimat, tworząc wielowątkową, wciągającą, pełną mrocznych sekretów historię. Pokazuje w niej wpływ zbrodni i duszenia tajemnic na małą społeczność. Porusza też tematy związane z wykluczeniem rówieśniczym, noszeniem poczucia winy i uzależnieniem od pornografii dziecięcej. Oprawa miękka, klejona. Polecam fanom gatunku. Poprzednio: „Nasze idealne małżeństwo” p. 16/2021.