Szczęście Mikołajka


Autorka: Anne Goscinny
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Poziom: BD II/III

 

 

Kolejna na liście książka francuskiej pisarki, literaturoznawczyni, autorki serii przygód o Lukrecji, córki słynnego Renégo Goscinnego; poprzednio: „Lukrecja i dziwny świat dorosłych” p. 3/2021.

Prezentowana powieść powstała na podstawie pierwszego pełnometrażowego filmu animowanego o Mikołajku („Szczęście Mikołajka”, 2022), opartego na kultowych książkach Renégo Goscinnego i Jeana-Jacques’a Sempégo. Mikołajek, wymyślony ponad sześćdziesiąt lat temu, cieszący się nadal ogromną popularnością, powraca w nowej książce, aby opowiedzieć o swojej przyjaźni z autorami serii. Mały bohater zagląda do gabinetu Renégo i pracowni Jeana-Jacques’a, aby zobaczyć, jak wygląda ich praca oraz porozmawiać o procesie twórczym. W ten sposób dowiaduje się, jak został wymyślony oraz jak powstawały jego nowe przygody. Poznaje historię przyjaźni autorów, fakty z ich życia, a także genezę i kulisy powstawania kolejnych książek.

„Szczęście Mikołajka” składa się z krótkich rozdziałów, w których przeplatają się relacje ze spotkań bohatera z jego twórcami, ich historie oraz przygody Mikołajka (związane m.in. z wizytą babci, wagarami czy letnimi koloniami). Opowieść kończy się smutną, ale też pełną nadziei sceną, w której Mikołajek i ilustrator przeżywają przedwczesną śmierć Renégo Goscinnego oraz rozmawiają o tym, że ich przyjaźń będzie wieczna, bo autorzy po śmierci nadal żyją w wymyślonych przez siebie bohaterach i historiach. Zagrana przez Jeana-Jacques’a na pianinie piosenka „Szczęście czeka za rogiem” pozostawia czytelnika z uśmiechem na ustach.

Ciekawie opowiedziana i znakomicie zilustrowana w klimacie kultowych rysunków Sempégo lektura. Na końcu publikacji znajdują się wywiady przeprowadzone przez Mikołajka z autorami serii, jak i obecnej książki. Okładka twarda, szyta. Polecam fanom Mikołajka.