Tajemnica Lost Lake

Autorka: Jacqueline West                                       Wydawnictwo Literackie

Poziom BD III

Świetnie rozegrany motyw „książki w książce” to jeden z wielu atutów prezentowanej powieści, która jako całość stanowi piękny przykład literatury dziecięcomłodzieżowej, spełnia oczekiwania swojej grupy odbiorczej. Autorka wychodzi naprzeciw im wymagającym gustom, zwabia młodszych nastolatków do wykreowanego świata i nie wypuszcza do ostatniego zdania.

Główna bohaterka Fiona (11 lat) zostaje zmuszona do przeprowadzki. Dokładnie zmienia adres na Lost Lake w Nowej Anglii. Powód nie dotyczy bezpośrednio bohaterki, a jej siostry (łyżwiarki Arden), która ma tutaj dobre warunki do treningów. Klasycznie nierówne traktowanie dzieci przez rodziców nie przybiera tu dramatycznego biegu, raczej symboliczno-oniryczny, wyobrażeniowy. Pewnego dnia Fiona natrafia – nomen omen – w bibliotece na niezwykłą książkę o perypetiach dwóch sióstr. Ich losy będą dziwnie znajomo pokrywać się z losami Fiony i Arden.

To już samo w sobie nie jest banalnym rozwiązaniem, lecz autorka na tym nie poprzestaje. Nad fabułą unosi się fajny klimat, z nutką dreszczyku i niepokoju, z równoczesnym sięgnięciem do tajemniczych wydarzeń z przeszłości Lost Lake. Frapująca lektura, może być ciekawa i odprężająca także dla czytelników dorosłych. Oprawa miękka, klejona.