Siedem opadłych piór

Autorka: Tanya Talaga                                                Wydawnictwo Marginesy

 

Reportaż wziętej i nagradzanej dziennikarki „The Toronto Star”; o zresztą polskich korzeniach. Książka traktuje o mrocznej stronie Kanady i wielkiej skali panującego tam rasizmu. Autorka oparła wywód na niewyjaśnionej zagadce śmierci siedmiu uczniów ze szkoły średniej w Thunder Bay. To właśnie oni są tytułowymi opadłymi piórami. Do dramatów dochodziło między 2000 a 2011 rokiem. Choć do dzisiaj wypadki budzą wątpliwości, śledztwa umarzano. Trudno jednak uwierzyć, że były to przypadkowe zgony.

Tanya Talaga precyzyjnie odsłania kulisy. Wątki śmierci uczniów są w lekturze w zasadzie kryminałem – tyle że na serio. Całość oczywiście znaczy o wiele więcej. Na przykładzie siedmiu opadłych piór autorka przedstawia systemowy problem drążący Kanadę. Jej rdzenni młodzi mieszkańcy są narażeni na szykany i mroczne scenariusze, z dala od rodzinnych stron – w których nie ma możliwości zdobycia wykształcenia – zostają osamotnieni w walce z codziennym rasizmem.

Na poziomie ogólnym jest więc to pozycja o kanadyjskich nierównościach wszelkiej maści: lekarskich, edukacyjnych etc. Zawiera przypisy końcowe. Mocna propozycja dla fanów reportaży o wymiarze interwencyjnym. Oprawa miękka, klejona.