Dziewczynka, która rozmawiała z drzewami


Autorka: Natasha Farrant
Ilustratorka: Lydia Corry
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Poziom: BD II

 

Książka brytyjskiej pisarki, Natashy Farrant, to urzekająca, szkatułkowa opowieść o więzi łączącej ludzi z przyrodą, wspaniale zilustrowana przez absolwentkę Royal College of Art, Lydię Corry.

Główną bohaterką jest nieśmiała, wrażliwa jedenastoletnia Oliwia, która mieszka w ogromnej rezydencji otoczonej parkiem. Jej najlepszym przyjacielem jest czterystuletni, rozłożysty dąb, z którym jest bardzo mocno związana. Gdy dziewczynka dowiaduje się, że ojciec planuje wyciąć jej ulubione drzewo samotnie rosnące na łące, aby wybudować tam letni dom, stara się za wszelką cenę je ocalić. Ma siedem godzin na znalezienie rozwiązania i przekonanie ojca do zmiany decyzji. Tak rozpoczyna się jej fascynująca podróż w czasie, podczas której spotyka się z siedmioma drzewami: dębem, lipą, olchą, platanem, dziką jabłonią, tulipanowcem i bukszpanem. Każde z tych drzew dzieli się z nią baśniową historią z uniwersalnym przesłaniem.

Oliwia wysłuchuje m.in. opowieści o chłopcu, który poznając las z perspektywy wiewiórki zmienił swój niechętny stosunek do świata przyrody, o bajarce, która sprytnie odwiodła żądną bogactw księżną od wojny, o podwodnych lasach i syrenach czy też o kwiatach dzikiej jabłoni zabarwionych krwią osieroconych trzech sióstr, które chciwy wuj zamierzał – wbrew ich woli – wydać za mąż za swoich bogatych klientów. Historie te, pełne mądrości i ponadczasowych prawd, dodają naszej bohaterce odwagi oraz pewności siebie. Nie tylko odwodzi ojca od pomysłu wycięcia dębu, lecz także przekonuje go, żeby posadził nowy las. Autorka wplata w baśniowe opowieści ciekawe fakty o drzewach będących ich bohaterami (każdemu z nich poświęcona jest rozkładówka na początku rozdziału). Treść znakomicie ożywiają piękne, malarskie ilustracje wykonane akwarelą, tuszem i gwaszem.

Książka ma proekologiczne przesłanie, pokazuje rolę i znaczenie drzew, uczy szacunku do natury i zachęca do dbania o przyrodę. Z pewnością urzeknie wszystkich miłośników przyrody. Ładnie wydana, w twardej, szytej oprawie. Polecam.

Poprzednio na liście: „Miłość Flory” p. 20/2022.