Pa, pa, baloniku!


Autorka: Agata Loth-Ignaciuk
Ilustratorka: Małgorzata Nowak
Wydawnictwo: Druganoga
Poziom: BD O

Kartonowa książka dla najmłodszych czytelników, do której tekst napisała Agata Loth-Ignaciuk (założycielka Wydawnictwa Druganoga, ilustratorka i autorka książek dla dzieci), a ilustracje stworzyła Małgorzata Nowak (graficzka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie).

Jest to pomysłowa, świetnie skonstruowana opowieść o podróży żółtego balonika, który wylatuje przez okno w pokoju dziewczynki i unosi się coraz wyżej i dalej, aż znika gdzieś w kosmosie. Każda rozkładówka ukazuje kolejne miejsca, nad którymi przelatuje balonik, oraz poszerzającą się przestrzeń i zmieniającą się perspektywę: od bliskiej, czyli podwórka i okolicy, przez dalszą, pokazującą miasto, kraj i kontynent, aż do odległej – Ziemi i kosmosu. Im bardziej balonik się oddala od domu, tym staje się mniejszy. Lot pozwala mu poznać nowe miejsca, odkryć piękno i ogrom świata.

Krótką historię o podróży balonika dopowiadają wyraziste, bogate w szczegóły, pełne geometrycznych kształtów ilustracje. Zachęcają one dzieci do opowiadania o tym, co widzi balonik. Na stronie wydawnictwa znajduje się scenariusz warsztatów dla dzieci w wieku 4-6 lat. Atrakcyjna, uniwersalna, rozwijająca wyobraźnię i kreatywność książka. Polecam.