Oliva Denaro


Autorka: Viola Ardone
Wydawnictwo: Sonia Draga

 

Druga na polskim rynku książka włoskiej pisarki, literaturoznawczyni, która uczy łaciny i języka włoskiego w liceum; poprzednio: „Czekam, aż stanie się coś pięknego” (2020, do nas nie dotarła).

Prezentowana powieść to poruszająca historia tytułowej bohaterki, Olivy Denaro. Poznajemy ją w 1960 roku, gdy ma piętnaście lat i mieszka w małym miasteczku na Sycylii. Jest zdolną, pilną uczennicą. Lubi pomagać ojcu w ogrodzie, zbierać ślimaki i rysować (potajemnie) portrety gwiazd kina. Przyjaźni się z Sarem, chłopcem ze szpotawą nogą, i Lilianą, córką miejscowego komunisty. Matka wychowuje ją według surowych zasad, aby wyrosła na porządną, cnotliwą, czystą jak kwiat dziewczynę; od dzieciństwa wpaja jej, że „kobieta to misa, jak ją kto stłucze, ma ją wziąć”. Oliva stara się sprostać oczekiwaniom matki i przestrzegać narzucanych przez społeczeństwo reguł dotyczących właściwie każdego aspektu życia, od tańca do różańca, jednak to nie zapobiega kłopotom i tragedii. Otóż kilka dni przed swoimi siedemnastymi urodzinami zostaje ona porwana i zgwałcona przez niechcianego, natrętnego adoratora, syna cukiernika. Zgodnie z włoskim prawem jako „stłuczona misa” powinna wyjść za mąż za swojego oprawcę, skoro wyraża on taką chęć, ona jednak wybiera całkiem inną drogę, wydawać by się mogło, że bez wyjścia.

Książka podzielona jest na cztery części, trzy pierwsze skupiają się na dorastaniu bohaterki w tradycyjnej sycylijskiej rodzinie i jej młodzieńczych latach, ostatnia zaś rozgrywa się w 1981 roku i opowiada, jak potoczyło się jej dorosłe życie. Autorka sugestywnie opisuje przeżycia, cierpienie delikatnej, skrzywdzonej, okrytej hańbą nastolatki, która znajduje w sobie siłę, aby stawić czoła niesprawiedliwym prawom i narzuconym od pokoleń rolom społecznym. Subtelnie ukazuje też relacje córki z milczącym, ale wspierającym ją ojcem.

Dobrze napisana, wzbudzająca emocje opowieść o sytuacji kobiet we Włoszech ubiegłego wieku oraz ich walce o wolność, sprawiedliwość i godność. Okładka twarda, szyta. Polecam.