Świetlik Eric Carle

Świetlik

Świetlik Eric CarleAutor: Eric Carle                                                  Wydawnictwo Tatarak

Poziom: BD O

 

Kartonowa książeczka o bardzo samotnym świetliku to kolejna na liście pozycja nieżyjącego już amerykańskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci, którego kolażowe grafiki najmłodszym czytelnikom mogły wpaść w oko m.in. przy okazji lektury o żarłocznej, zielonej gąsienicy (“Bardzo głodna gąsienica”) czy prezentowanej poprzednio: “Mojej pierwszej książce o kształtach” (P. 23/21) wszystkie starannie dopracowane przez Wydawnictwo Tatarak.

Proponowaną przez Carle’a opowieść można czytać na kilka sposobów. Osobno bowiem toczy się w niej historia tytułowego owada, który wiedziony tropem błyskających światełek uparcie poszukuje swoich współtowarzyszy, natomiast oddzielnie biegną perypetie innych występujących w utworze postaci, głównie ludzi zaintrygowanych dobiegającym z daleka hałasem, ale też sowy, kota i psa.

Próba scalenia wszystkich wątków w jedną historię sprzyja poszukiwaniom odpowiedniej interpretacji i prowadzi odbiorcę do kilku ważnych refleksji na temat samotności, przyjaźni, a także egzystencji poszczególnych gatunków zamieszkujących planetę. Wszystko oczywiście skrojone na miarę wyobraźni i inteligencji kilkulatka, którego z pewnością zachwycą ekspresyjnie zilustrowane sylwetki bohaterów i emanujące aurą tajemniczości obrazy w tle. Królują na nich różne odcienie kobaltu i spokojnej zieleni, zdecydowana czerwień oraz – obowiązkowo – połyskujące bladożółte punkciki.

Polecam.