Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe


Autor: Garrett Ryan
Wydawnictwo Rebis

 

 

Dr Garrett Ryan, amerykański historyk, ekspert od starożytności i popularyzator nauki, z pasją i polotem opowiada o życiu codziennym starożytnych Greków i Rzymian oraz różnych aspektach ich kultury.

W trzydziestu sześciu krótkich rozdziałach, mających formę pytania i odpowiedzi, porusza ciekawe zagadnienia dotyczące życia codziennego, społeczeństwa, wierzeń, sportu i czasu wolnego, wojny i polityki oraz dziedzictwa. Zgłębiając te tematy nakreśla ogólny obraz świata klasycznego, sytuację i sposób myślenia większości Greków i Rzymian w poszczególnych okresach, przywołuje też sporo konkretnych postaci i przykładów. Jego opowieści nie są jednak naszpikowane nazwiskami i datami. Wiedza historyczna, oparta na aktualnych badaniach naukowych i materiałach źródłowych, jest tu podana w żywy, lekki sposób, a treść wypełniona ciekawymi faktami, barwnymi anegdotami, humorem i odniesieniami do współczesnych standardów.

Z książki dowiemy się, jakie zwierzęta trzymali starożytni w domu, jak się golili, jakie ćwiczenia fizyczne uprawiali, czy wierzyli w swoje mity, jak długo żyli, jak przebiegała operacja usuwania żylaków, w jakich zawodach najlepiej się zarabiało. Autor opisuje ekstrawaganckie rzymskie uczty, popularne na greckich sympozjach gry biesiadne, praktyki magiczne, atrakcje turystyczne, widowiska w Koloseum, tajne zadania kurierów poczty rzymskiej, wampiry i smoki w starożytnej literaturze. Opowieści te układają się w pasjonującą historię ludzkiego życia.

Książka przypisy, bibliografię, indeks oraz czarno-białe zdjęcia. Na końcu zamieszczony jest dodatek zawierający krótką historię świata antycznego. Okładka miękka, klejona. Polecam.