Klub smutnych duchów

Autorka: Lize Meddings                                            Wydawnictwo: WAB

Poziom: BD IV-3

 

Komiks o wysokim potencjale terapeutycznym. W delikatny sposób zostały w nim zaprezentowane symptomy depresji raczej w jej początkowych stadiach, ale już wystarczająco alarmujących. Właśnie w takim niepokojącym odrętwieniu poznajemy głównego bohatera widocznego również na okładce. Nie jest duchem w sensie dosłownym, ale tak się czuje. Niewiele o nim wiadomo, konkrety są zbędne. Wystarczy wiedza o tym, że jest uczniem. Wszystko wskazuje na to, że szkoły średniej.

Uczucia bohatera o poranku przypominają przebudzenie Adasia Miauczyńskiego w „Dniu świra”. Strach przed świtem oznacza strach przed działaniem i wszelką aktywnością. Otępiały bohater impulsywnie decyduje się jednak wyjść na wieczorną imprezę w gronie rówieśników. Dla osób w jego kondycji psychicznej to zawsze nie lada wyzwanie. Podpieranie ściany albo siedzenie kątem na kanapie oznacza przegraną. Chłopak zauważy jednak kogoś podobnego do siebie, ale na pewno nie pod względem płci. To dziewczyna, która jest drugim duchem. W prezentowanej pozycji opowiedziano być może o stanach depresyjnych więcej aniżeli w niejednym poradniku.

Można wierzyć, że zakamuflowana jako fikcja literacka forma pomocy osobom o skłonnościach do problemów emocjonalnych faktycznie przyniesie wymierne korzyści, ponieważ wyróżnia się oryginalnym sposobem wyłożenia problematyki wykraczającej daleko poza skrajny introwertyzm. Z lektury wynika, że najwięcej pożytku przyniesie młodzieży i młodym dorosłym. Oprawa miękka, klejona.