Misiu, wróć

Autor: Anna Włodarkiewicz                  Ilustracje: Silvia Pizzati                   Wydawnictwo Świetlik

Poziom: BD O

 

Znakomita bajka Anny Włodarkiewicz – poprzednio na liście „Tola na biwaku” (p. 18/2020) – spełni swoją funkcję nie tylko jako dobranocka. To utwór pobudzający wyobraźnię, rozwijający kreatywność i umysł. Wydarzenia rozgrywają się na styku świata realnego i bajkowego. Tytułowy bohater jest zgubioną przez pewną dziewczynkę maskotką.

Właścicielka ogromnie żałuje tej straty i wypowiada słowa „Misiu, wróć”. Okazują się one zaklęciem, które ożywia misia. Maskotka odkrywa emocje, może chodzić, dzięki czemu wyrusza w wędrówkę do domu. Droga będzie daleka i pełna przygód. Miś ma jednak konkretny cel, pragnie dotrzeć do miejsca, w którym jest kochany. Animizacja w wykonaniu Włodarkiewicz wypadła nad wyraz dobrze. Aż trochę szkoda, że tekst jest zwięzły. Niemniej z perspektywy najmłodszych czytelników będzie to zaletą, która i tak powinna skutecznie ratować czytelnictwo juniorów.

Ilustracje wykonała Silvia Pizzati – urodzona w Mediolanie, wychowana w Polsce. W ubiegłym roku została zwyciężczynią etapu ilustracyjnego konkursu „Piórko 2022. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Otrzymała nagrodę wysokości 100 tys. zł. Oprawa twarda, szyta.