Ów

Autorka: Helena Morpho                                              Ilustracje: Darya Hancharova                                Wydawnictwo Pointa

Poziom: BD I

 

Druga część tryptyku „Palce Maby i jej tęczowa krew”. Nie dotarła do nas część pierwsza pt. „Maba” (2022; premiera na Targach Książki w Krakowie). Trzeci tom będzie nosił tytuł „Samotność i strach”. Autorka pisze pod pseudonimem. Ilustracje są dziełem mieszkającej w Polsce Białorusinki, absolwentki ASP w Katowicach. Na styku opowiadania i książki obrazkowej rozgrywa się wzruszająca historia o inności, którą najczęściej z trudem przychodzi zaakceptować tzw. normalnemu światu. Odstępstwo od normy budzi zaciekawienie, ale przede wszystkim opór społeczny.

Bohaterka Maba jest dziewczynką o zniekształconych dłoniach (ma po cztery palce) i tęczowej krwi. Tak naprawdę jednak nie wiadomo, kim dokładnie jest. Dziewczynkę należy odbierać w sposób bardzo umowny. Maba jest po prostu obca, niechciana i nielubiana. Helena Morpho stworzyła w niej pewną figurę, z którą można zrobić w literaturze w zasadzie wszystko. Zachowuje jednak odpowiedni poziom konkretu, tak aby nie narazić utworu na brak komunikatywności. Posyła więc Mabę do szkoły, gdzie bohaterka nie może liczyć na nic pozytywnego. Narrację prowadzi chłopiec, który przoduje w nienawiści do Maby.

Bez cienia żalu referuje negatywne nastawienie wobec niej całej zbiorowości. Aż w końcu nadchodzi przełom, długo wyczekiwany punkt zwrotny, nadzieja na ocalenie zarówno niewinnej Maby, jak i jej wrogów. Wszystkie części tryptyku ukazują identyczną sytuację oglądaną z różnych punktów widzenia. Tekst otwiera bardzo duże pole do interpretacji, wspólnej lektury a następnie koniecznej rozmowy rodzica z dzieckiem. Tego typu publikacje z pewnością ułatwiają wprowadzenie do problematyki wykluczenia, wszelakiej inności. Oprawa twarda, szyta.