Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem


Autor: Mikołaj Marcela
Ilustratorka: Marta Krzywicka
Wydawnictwo: You&YA

Kolejna na naszej liście książka doktora nauk humanistycznych, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalisty z zakresu edukacji i pedagogiki to zwięzły poradnik pomagający młodym czytelnikom lepiej zrozumieć własne zachowania, emocje i potrzeby oraz wspierający ich w drodze ku dorosłości; poprzednio: „Patoposłuszeństwo. Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić?” p. 20/2022.

Autor, który już od lat z empatią przygląda się codziennym problemom współczesnych nastolatków i stara się zrozumieć ich sposób myślenia, odpowiada w książce na nurtujące ich pytania, pokazuje im przydatne z życiu narzędzia, udziela praktycznych wskazówek oraz prowokuje do zastanowienia się nad ważnymi kwestiami. Przekazuje tu sporą dawkę wiedzy na temat funkcjonowania mózgu i układu nerwowego w wieku nastoletnim i liczne ciekawostki psychologiczne, poleca filmy i książki, włącza też inspirujące przypowieści i historie.
Omawiane w książce tematy dotyczą m.in. konfliktu pokoleń, problemów z nauką, samoświadomości, poznawania swojego potencjału, sześciu podstawowych potrzeb, poczucia autonomii, odporności psychicznej, rozwijania zdolności komunikacyjnych oraz dbania o dobrostan.

Książka podzielona jest na pięć rozdziałów (plus zakończenie) składających się głównie z pytań i odpowiedzi. Po każdym rozdziale znajduje się podsumowanie w punktach oraz puste miejsce na notatki. Ważniejsze fragmenty tekstu wyróżnione są za pomocą powiększonej czcionki, zielonego koloru i komiksowych dymków. Dodatkowo książkę uatrakcyjniają rysunki w zielonej tonacji i wykresy. Na końcu znajdują się sugestie lekturowe. Warta uwagi, optymistyczna, skłaniająca do przemyśleń lektura zarówno dla nastolatków, jak też rodziców i nauczycieli. Okładka miękka, klejona. Polecam.