Co to jest życie? Na tropie największej zagadki


Autor: Carl Zimmer
Wydawnictwo Poznańskie

 

 

Nagradzany amerykański dziennikarz naukowy, felietonista „New York Timesa” i autor książek popularnonaukowych tym razem zajmuje się kwestią istoty życia; poprzednio na liście: „Śmiech ma po matce. Tajemnice genów” p. 19/2020.

Okazuje się, że mimo ogromnego postępu naukowego współcześni biolodzy nadal nie potrafią odpowiedzieć na pytanie nurtujące ludzkość już od stuleci: co to znaczy, że jakaś istota żyje. Wiele kwestii dotyczących życia wciąż pozostaje niewyjaśnionych i do dziś wprawia w zakłopotanie zarówno uczonych, jak i myślicieli. Autor poszukując odpowiedzi na tytułowe pytanie odwiedza laboratorium na Uniwersytecie Stanforda, w którym naukowcy tworzą organoidy mózgowe, spotyka się w Instytucie Technologii Stanu New Jersey z badaczami maworka wielokształtnego – małego śluzowca, który w celu zdobycia pokarmu może rozrosnąć się do rozmiarów dywanika podłogowego, udaje się do porzuconej kopalni grafitu w górach Adirondack, żeby zobaczyć nietoperza podczas hibernacji.

Podczas tych, jaki i wielu innych opisanych tutaj podróży rozmawia z naukowcami, przygląda się prowadzonym przez nich badaniom oraz zgłębia tajemnice niezwykle fascynujących i zagadkowych istot żywych. Na ich przykładzie w poszczególnych rozdziałach omawia cechy szczególne życia, jakimi są rozmaite zdolności, np. do podejmowania decyzji, reagowania na zmieniające się środowisko w sposób umożliwiający organizmowi przetrwanie, przekształcania pokarmu w energię, reprodukcji czy ewolucji.  W przystępny sposób wyjaśnia tu wiele skomplikowanych procesów, stanów i pojęć biologicznych (np. kryptobioza, homeostaza czy entropia).

Omawia zarówno najnowsze koncepcje i odkrycia naukowe, jak też dawne definicje, teorie, badania oraz historie stojących za nimi ludzi. Łącząc reporterskie relacje z wiedzą naukową, tworzy barwną, ciekawą, wielowątkową opowieść pokazującą niezwykłą złożoność i różnorodność życia. Książka podzielona jest na cztery części i składa się z siedemnastu rozdziałów.

Znakomicie napisana, pełna ciekawych faktów naukowych oraz pasjonujących historii i anegdot publikacja popularnonaukowa. Zawiera przypisy końcowe oraz bibliografię. Okładka miękka, klejona. Polecam.