Nasze babcie. Krótki przewodnik


Autor: Éric Veillé
Wydawnictwo: Babaryba

 

 

 

Éric Veillé, francuski ilustrator i autor książek dla dzieci, z fantazją, wdziękiem i humorem portretuje współczesne babcie.

Bohaterkami tego zabawnego przewodnika są różne typy babć, w tym babcie młodzieżówki, babcie narciarki oraz babcie podróżniczki, czule nazywane „babciulkami” czy „babi mami”, którym co prawda „latka lecą”, ale mają za to więcej czasu na pieczenie ciasteczek i ploteczki z przyjaciółkami. Do tego są wśród nich babcie – jak nasza okładkowa bohaterka – odznaczające się niezwykłą gibkością, które potrafią zrobić szpagat lewitujący i kobrę z zadartym ogonkiem, a serię ćwiczeń zakończyć boskim relaksem. Jakby tego było mało, noszą odlotowe fryzury a’la „korona królów”, „herbatka w bibliotece” czy „dancing w Ciechocinku”. Używają też zabawnych powiedzonek, takich jak np.: „Kto rano wstaje, ten babcię w łazience zastaje”, „Pod czujnym okiem babci nie zgubisz nawet kapci” albo „Babcia daje takie prezenty, że chowa się nawet święty…”. W dodatku dzisiejsze babcie potrafią wydziergać na drutach nawet przebranie praszczura.

Tego typu informacji w tymże przewodniku można znaleźć bez liku. Czytelnicy dowiedzą się też, co skrywa każda babcia w środku, co można znaleźć pod babciną kołdrą oraz jak poprawić babci humor, gdy czuje się jak „starty ser”. Z dowcipnym tekstem (zawierającym też nutkę filozoficznej refleksji) wspaniale współgrają żywe, dynamiczne, humorystyczne ilustracje w kreskówkowym stylu. Świetna, uniwersalna pozycja. Okładka twarda, szyta. Gorąco polecam.