Robale. Owady i inne małe stworzenia. Zobacz i rozpoznaj

Autorka: Catherine Brereton                                        Ilustracje: Kate McLelland                                        Wydawnictwo Papilon

 

Znakomite opracowanie autorki mnóstwa książek dla dzieci. Poprzednio na liście: „Ptaki. Przewodnik do rozpoznawania” (p. 15/2021). Z pomocą tej książki nie tylko dzieci mogą zostać specjalistą od rozpoznawania bezkręgowców.

Przykładów jest naprawdę dużo, i to w większości raczej niepospolitych, jak np. odorek zieleniak (ponoć w Polsce od 2016 roku). Małe istotki autorka prezentuje w następujący sposób: ilustracjom utrzymanym w przyjemnej kolorystyce towarzyszą informacje na temat wyglądu, ubarwienia, kształtu, różnic w wyglądzie samca i samicy, zachowania, a także miejsc, gdzie można spotkać danego osobnika.

W tabeli natomiast autorka ujęła metryczkę z długością ciała, rodzajem pokarmu etc. W końcowych fragmentach znajdziemy słowniczek, ale i sposoby na przyciągnięcie uwagi i sprowadzenie do domu chociażby nocnego motyla – tak aby można było sobie poobserwować. Celem autorki jest zresztą próba zachęcenia dzieci do poszukiwania poznanych w książce bohaterów. Z tym wiąże się element niebiblioteczny. Chodzi o listę, na której można odhaczać kolejne napotkane żyjątka. Pozycja jednak w całości jest jednak na tyle użyteczna, że na taki element oko przymyka się. Oprawa miękka, klejona.