Wśród sąsiadów

Autorka: Juli Zeh                                                      Wydawnictwo Sonia Draga

 

Najnowsza powieść uznanej niemieckiej autorki – poprzednio na liście: „Corpus Delicti. Proces” (p. 13/2011) – jest realizacją coraz częściej chyba zapominanej, zaangażowanej społecznie prozy, w której dzięki dużej skali talentu pisarka przedstawia na tyle wartościowy obraz Niemiec, że „Wśród sąsiadów” można nie tylko czytać, ale i studiować pod kątem poznawczym. Autorka umieściła akcję w – tak doskonale nam znanej – pandemii koronawirusa.

Pandemiczny motyw daje się obserwować w beletrystyce w bardzo zróżnicowanych formach – również w literaturze gatunkowej. W tym przypadku jest narzędziem do zawiązania akcji, ale też do prezentacji współczesnego życia w mieście i na prowincji. Główna bohaterka (Dora) jest przedstawicielką wyższych sfer, dobrze urodzona, dobrze wykształcona i odżywiona itd. itp. Po wybuchu pandemii postanawia coś zmienić, odwraca się na pięcie od partnera i życia w Berlinie na rzecz egzystencji na brandenburskiej wsi.

Dora dostrzega w nowym miejscu wiele zjawisk, o których nie mogła mieć pojęcia. Pandemia wzmocniła różnice społeczne oraz jakość życia. Dora rozgląda się wokół, poznaje rozmaitych ludzi z rozmaitymi problemami, docierają do niej dotychczas prozaiczne, wydawałoby się, problemy jak brak autobusu. W nowym miejscu ścierają się też poglądy, w jednym z domostw można usłyszeć zakazany hymn nazistów. Powieść jest pojemna znaczeniowo, napisana w oparciu o wzorcowy warsztat autorki. Oprawa miękka wzmacniana, szyta.