Elizka nie jest straszydłem

Autorka: Simona Smetana
Wydawnictwo: Tatarak
Poziom: BD O/I

 

Kolejna autorska książka nagradzanej słowackiej ilustratorki łącząca prostą przygodową fabułę z walorem artystycznym i edukacyjnym; poprzednio na liście: „Pszczelarz Józek” p. 7/2023.

Tym razem autorka, miłośniczka przyrody, zapoznaje małych czytelników z bardzo pożytecznymi dla ludzi zwierzętami – nietoperzami. Ich przedstawicielką jest bohaterka historyjki obrazkowej Elizka, która pełna młodzieńczego entuzjazmu wyrusza na spotkanie z przygodą. Dociera do dużego miasta, gdzie próbuje znaleźć jakieś miejsce do zamieszkania. Nikt jednak nie chce jej w tym pomóc. Spotkani przez nią ludzi albo ją przeganiają, albo sami uciekają. Wszyscy uważają ją za potwora i straszydło. Młoda, przyjaźnie nastawiona do świata bohaterka czuje się samotna i przerażona. Jej los odmienia dopiero pewna sympatyczna dziewczynka, która z pomocą taty buduje dla niej budkę, a następnie zawiesza ją na drzewie. Eliza znajduje tu nie tylko upragnione schronienie, lecz także przyjaźnie nastawionych do siebie ludzi.

Opowieść autorka kończy uniwersalnym przesłaniem: „Zanim kogoś ocenimy, spróbujmy go choć trochę poznać. Zwykle bowiem najbardziej boimy się tego, czego nie znamy”. Toteż na czterech ostatnich rozkładówkach prezentuje fakty i ciekawostki na temat tych latających ssaków. Mali czytacze dowiedzą się na przykład, jak nietoperze przystosowują się do zmieniających się pór roku i czym się żywią. Znajdą też instrukcję budowy budki dla nietoperza. Z ciekawością będą też śledzić przygody Elizki w miejskiej scenerii ukazane na lekkich, rysowanych kredkami w przygaszonych kolorach obrazach, które nawiązują do stylistyki retro. Publikacja zawiera kod QR z nagraniem w wykonaniu Moniki Pikuły. Kwadratowy format, okładka twarda, szyta. Polecam.