Zapominamy : o działaniu pamięci i zaletach niepamietania Scott A. Small

Zapominamy : o działaniu pamięci i zaletach niepamiętania

Zapominamy : o działaniu pamięci i zaletach niepamietania Scott A. SmallAutor: Scott A. Small                                                  Wydawnictwo Bo.wiem

 

Autorem prezentowanej pozycji jest badacz pamięci, lekarz medycyny, profesor neurologii i psychiatrii specjalizujący się w geriatrii i demencji.

Choć Scott A. Small na co dzień prowadzi badania, które dotyczą głównie procesów leżących u podstaw choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych, treść jego książki skupia się nie tylko na szczegółach z nimi związanych, autor stara się raczej przedstawić korzyści płynące z naturalnego zapominania w kontrze do jego patologicznych form. Podkreśla, że naturalne zapominanie jest konieczne do procesów modelowania funkcji poznawczych i dzięki niemu jesteśmy np. zdolni do fantazjowania. Na podstawie badań własnych pacjentów wykazuje różnice pomiędzy dwoma rodzajami zapominania, czym skłania czytelnika do zwrócenia się w stronę wyrażonej w Prologu refleksji: “obserwacja konsekwencji patologicznego zapominania u pacjentów sprawia, że zwykłe zapominanie przyjmujemy z ulgą”. Początek publikacji stanowią opisy działania obszarów mózgu związanych z pamięcią i zapominaniem, natomiast z treści kolejnych rozdziałów dowiadujemy się, jakie znaczenie mają procesy zapominania w przypadku osób ze spektrum zaburzeń autystycznych, zespołem stresu pourazowego, jaką wagę dla zdrowia psychicznego ma emocjonalne zapominanie albo jak się ma pamięć do poziomu IQ.

Scott prezentuje aktualny stan badań nad pamięcią w przejrzysty, obrazowy sposób, często nawiązuje do konkretnych przykładów, pojawia się tutaj sporo fachowej terminologii. Książka opublikowana w “Serii z Linią” przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, zawiera ilustracje i bibliografię.

Oprawa miękka, ze skrzydełkami, klejona. Polecam.