Fergal ma kłopot!


Autor: Robert Starling
Wydawnictwo: Papilon
Poziom: BD O/I

 

Druga część cyklu o emocjach, której głównym bohaterem jest mały smok Fergal, autorstwa brytyjskiego ilustratora i twórcy książek dla dzieci; poprzednio: „Fergal się złości!” p. 19/2022.

W prezentowanej części mały bohater oswaja się z nową sytuacją oraz uczy się samoakceptacji i współpracy w grupie. Gdy Fergal wyjeżdża na swój pierwszy smoczy obóz, jest przejęty, odczuwa niepokój i lęk. Martwi się, że w nowej grupie nikt go nie polubi. Wydaje mu się, że najlepszą metodą na zdobycie sympatii rówieśników będzie pokazanie się z jak najlepszej strony. Toteż bardzo stara się być najlepszym we wszystkich zadaniach i zabawach. Szybko jednak przekonuje się, że rywalizując z kolegami i próbując im zaimponować, zniechęca ich do siebie. W rozwiązaniu problemu pomaga mu opiekun grupy, który udziela mu prostej rady: „Wystarczy, że będziesz najlepszym sobą”. Bohater zaczyna więc dzielić się i współpracować z innymi, dzięki czemu szybko staje się częścią grupy i zyskuje przyjaciół.

Książka na przykładzie zwierzęcych bohaterów postawionych w realistycznych, bliskich dziecięcym doświadczeniom sytuacjach pokazuje, jak radzić sobie z emocjami i zmartwieniami oraz jak uporać się z kłopotami w grupie rówieśniczej. Krótką, prostą opowieść dopełniają wyraziste, dynamiczne, pogodne ilustracje. Wartościowa lektura z mądrym przesłaniem. Nie trzeba zachowywać kolejności wydawniczej. Duży format, okładka twarda, szyta. Polecam.