Jak nie zginąć w kosmosie


Autor: Paul M. Sutter
Wydawnictwo Poznańskie

 

 

Książka amerykańskiego fizyka, kosmologa, wykładowcy akademickiego i popularyzatora nauki w pomysłowy sposób objaśnia zjawiska fizyczne dziejące się we Wszechświecie.

Autor przyjął konwencję swoistego poradnika dla kosmicznych podróżników, w którym przestrzega przed niebezpieczeństwami czającymi się poza ziemską atmosferą. Książka podzielona jest na czerty części. Pierwsza jest poświęcona niebezpieczeństwom grożącym nam w przestrzeni międzyplanetarnej. Dotykają one bezpośrednio ludzi – dość często pojawiają się informacje o planetoidach przelatujących niebezpiecznie blisko naszej planety, wybuchy na słońcu mogą zakłócać pracę urządzeń elektronicznych, a promieniowanie kosmiczne może być zabójcze dla życia. Przed tym wszystkim chroni nas ziemska atmosfera oraz pole magnetyczne naszej planety.

Jeszcze bardziej spektakularne rzeczy dzieją się w przestrzeni międzygwiezdnej, które zostały opisane w drugiej części. Autor omawia tu zjawiska związane z cyklem życia gwiazd, które może skończyć się powstaniem czarnej dziury. Przekroczenie horyzontu zdarzeń tej kosmicznej osobliwości oznacza wpadnięcie w szpony pożerającej wszystko grawitacji. Trzecia część dotyczy jeszcze dalszych obszarów Wszechświata – przestrzeni międzygalaktycznej, gdzie czyhają supermasywne czarne dziury, wybuchające supernowe czy niewyobrażalnie gęste gwiazdy neutronowe. W ostatniej części autor porusza tematy, które nie uzyskały jeszcze potwierdzenia doświadczalnego. Jednym z nich jest ciemna materia, która według wielu modeli powinna wypełniać Wszechświat, ale niestety jeszcze jej nie odkryliśmy.

Sutter znalazł ciekawy sposób na przedstawienie trudnych zagadnień związanych z budową Wszechświata i zjawiskami zachodzącymi zarówno na poziomie cząstek elementarnych, jak i wielkich gromad galaktyk. Okładka miękka, klejona. Polecam.