Nie tylko place zabaw


Autorka: Joanna Guszta
Ilustrator: Przemek Liput
Wydawnictwo Kropka

Trzecia publikacja autorsko-ilustracyjnego duetu Guszta-Liput, twórców książek dla najmłodszych czytelników („Miasto potwór” p. 15/2020, „Tu i teraz” p. 20/2021), to znakomity, pełen twórczych pomysłów przewodnik po placach zabaw, który rozwija wyobraźnię i kreatywność, a przy okazji przemyca dawkę wiedzy o historii placów zabaw, projektowaniu przestrzeni do zabawy, sztuce i wynalazkach.

Prezentuje 23 niesamowite, pomysłowe place zabaw z różnych części świata, od podwórkowej piaskownicy i miejskich ogrodów jordanowskich przez naturalne, zarośnięte dziką zielenią place zabaw i rzeźby-zjeżdżalnie do ulicznych i domowych placów zabaw. Każdej z tych przestrzeni poświęcony jest osobny rozdział składający się z kilku rozkładówek prezentujących kolejne place zabaw, które testują bohaterowie książki: Cypek i Balbina (ich wypowiedzi ujęte są w komiksowe dymki).

Młodzi czytelnicy dowiedzą się, jakie atrakcje oferują niemieckie miejskie przestrzenie doświadczania przyrody, polskie nieplace zabaw, duński przygodowy (albo śmieciowy) plac zabaw, Rezerwat Dzikich Dzieci w Lublinie czy tokijski plac zabaw zrobiony na szydełku. Znajdą tu nie tylko mnóstwo ciekawostek o placach zabaw i ich twórcach, ale też wiele inspiracji do zabawy, zadań do wykonania, pomysłów na artystyczne projekty oraz tematów do przemyślenia i rozmów o przestrzeni, architekturze, sztuce i krajobrazie.

Wartościowa, pomysłowa książka w atrakcyjnej szacie graficznej. Większy format, oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.