Nie to miejsce, nie ten czas


Autorka: Gillian McAllister
Wydawnictwo Znak

 

 

Kolejna na liście książka brytyjskiej autorki i prawniczki to thriller psychologiczny z motywem pętli czasowej oraz z rozbudowaną warstwą obyczajową; poprzednio: „Wszystko co powiesz” p. 1/2021.

Akcja powieści rozpoczyna się trzydziestego października tuż po północy, w tzw. dniu zero, kiedy Jen, czterdziestotrzyletnia prawniczka, czekając na powrót osiemnastoletniego syna, Todda, widzi, jak zabija on na ulicy jakiegoś człowieka. Po tym traumatycznym przeżyciu bohaterka budzi się w alternatywnym świecie dzień przed zabójstwem, bo – jak się okazuje – wpadła w pętlę czasu.

Przenosząc się coraz dalej we własną przeszłość i przeżywając po raz drugi kolejne dni i lata, stara się naprawić błędy swojego życia, ale przede wszystkim zrozumieć prowadzące do morderstwa wydarzenia oraz im przeszkodzić. Podczas tej podróży w czasie bohaterka prowadzi własne śledztwo, wpada na kolejne tropy, odkrywa też prawdę o swoich bliskich i rodzinne sekrety. Powieść pokazuje determinację matki pragnącej za wszelką cenę ocalić syna. Poprowadzona wstecz historia Jen i jej rodziny przeplatana jest wątkiem młodego policjanta (Ryana Hilesa) rozpracowującego grupę przestępczą.

Wielowątkowa, wciągająca powieść. Okładka miękka, klejona. Polecam.