Co by pan zrobił na moim miejscu? Trudne przypadki neurochirurga


Autor: Peter Vajkoczy
Wydawnictwo Otwarte

 

 

Książka profesora medycyny, neurochirurga pracującego w berlińskiej klinice to niezwykły opis kilkunastu przypadków medycznych, z którymi musiał się zmierzyć w swojej pracy.

Autor szczegółowo opisuje wyzwania związane z operacjami mózgu lub rdzenia kręgowego, ukazując, jak niewiele dzieli sukces od porażki. Określenie „chirurgiczna precyzja” w świetle wspomnień profesora nabiera dodatkowego znaczenia, gdy z milimetrową precyzją, w czterdziestokrotnym powiększeniu mikroskopu trzeba usunąć guz umiejscowiony w mózgu lub tętniak grożący pęknięciem albo przyszyć bypass o średnicy kilku milimetrów, aby zapewnić prawidłowy dopływ krwi do mózgu. Wiedza, chirurgiczna intuicja, opanowanie, cierpliwość, odwaga to przymioty cechujące dobrego neurochirurga, które wsparte najnowocześniejszą technologią umożliwiają skuteczne leczenie.

Vajkoczy pokazuje również ludzką twarz lekarza, dylematy gnębiące go w momencie podejmowania decyzji (operować czy nic nie robić, spróbować pomóc pacjentowi mimo ogromnego ryzyka, czy pozbawić go nadziei), smutek i rozżalenie po nieudanej operacji oraz radość, gdy operowana osoba wraca do zdrowia. Napisana z pasją i wielkim szacunkiem do ludzi, pokazująca postęp medycyny oraz dająca nadzieję książka. Okładka miękka, klejona. Polecam.